Začíná advent, pozor na zapálené svíčky

28. 11. 2008

Jediná svíčka ponechaná bez dozoru může v bytě napáchat obrovské škody!

Tento víkend začíná advent a po čtyři neděle se v domácnostech budou rozsvěcet svíčky na adventním věnci. Všichni bychom proto měli mít na paměti, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet. Každý rok dochází během prosincových dní k požárům od hořících svíček, zejména právě těch umístěných na adventních věncích. Důležitý je výběr věnce a svíček. Pokud svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste nikdy neopustili byt či dům, dokud svíčky nedohoří.

ObrazekPříkladem z tohoto týdne může být požár bytu v Lábkově ulici v Plzni, ke kterému vyjížděli hasiči a zdravotníci záchranné služby v pondělí hodinu po poledni. Žena postavila zapálenou svíčku na televizor a nechala ji bez dozoru. Po krátké době se zařízení bytu ocitlo v plamenech. Požár se podařilo uhasit před příjezdem jednotky a hasiči zlikvidovali jen malá ohniska po požáru. Z místa události ale musely být záchrannou službou odvezeny k ošetření dvě osoby, které se nadýchaly zplodin. Škoda po požáru byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun.

Je nutné si uvědomit, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem - často je to například chvojí adventního věnce. Svíčky umísťujeme v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedáváme k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

Zdroj: web HZS PK