Obecné informace v souvislosti se sněhovou nadílkou

11. 1. 2010

Obecné informace v souvislosti se sněhovou nadílkou:

Pozor na hromadící se velký objem sněhu na střechách domů. Velké přívaly sněhu mohou vést k poškození až zřícení nedostatečně dimenzovaných či neudržovaných střech a střešních konstrukcí. Odklízení sněhu ze střechy je z důvodu možného pádu člověka velmi nebezpečné. Sníh je nutno odklízet symetricky (ne jen na části střechy), a je nutno dbát, aby se nepoškodila hydroizolace. Znamená to sníh odstraňovat s rozmyslem, ne s pomocí ostrých nástrojů, a ponechat na střeše vrstvu zpravidla zledovatělého sněhu při jejím povrchu.

V případě vytrvalého sněžení může dojít k lámání větví pod tíhou sněhu, také k vyvracení stromů a pádu elektrického vedení. Dbejte zvýšené opatrnosti na těchto místech a pokud to není nutné, omezte v tomto období svůj pohyb venku.

Zledovatělé chodníky a vozovky mohou být příčinou zranění a dopravních nehod. Dávejte pozor a dobře se na nezbytné cestování v tomto období dobře připravte.

Hasiči motoristům doporučují:
• sledujte dopravní zpravodajství, zda je trasa vaší jízdy průjezdná a vozovka sjízdná
• zkontrolujte si vybavení svého vozidla, při cestě do hor nezapomeňte na sněhové řetězy
• doporučujeme dostatek pohonných hmot, pro případ nouze v autě připravenou minimální zásobu pití a potravin, případně nezbytné léky
• teplý oděv, deka
• mít funkční a nabitý mobilní telefon včetně autonabíječky
• smetáček na sníh, lopatka a baterka
• důsledně respektujte pokyny záchranářů, jeďte s maximální opatrností a rychlost a styl jízdy přizpůsobte podmínkám a stavu komunikace
• v případě dopravní nehody nebo jiné události na komunikaci je nezbytné, aby řidiči stojící v koloně umožnili plynulý průjezd vozidel záchranných složek

Pokud se ocitnete v nouzi, volejte hasiče na číslo 150.

zdroj: HZSPK